 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16A03F-10-15R1-B10K)
Alpha (Taiwan) RV16A03F-10-15R1-B10K
PartNo:
RV16A03F-10-15R1-B10K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 979
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear W/SW 10K
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:125 mW (1/8 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.59 in