 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16AF-10-15K-C1M-3)
Alpha (Taiwan) RV16AF-10-15K-C1M-3
PartNo:
RV16AF-10-15K-C1M-3
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 794
Request Qty:
Description: Potentiometers Rev Audio 1M Knurled Solder Lugs
RoHS:Details
Resistance:1 MOhms
Power Rating:60 mW
Voltage Rating:
Tolerance:
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Reverse Audio
Number of Turns:
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm