 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16AF-10-15R1-B10K-OD)
Alpha (Taiwan) RV16AF-10-15R1-B10K-OD
PartNo:
RV16AF-10-15R1-B10K-OD
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 857
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear B10K
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:125 mW (1/8 W)
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.59 in