 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16AF-10-15R1-B50K-0C)
Alpha (Taiwan) RV16AF-10-15R1-B50K-0C
PartNo:
RV16AF-10-15R1-B50K-0C
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 3131
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear B50K
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:125 mW (1/8 W)
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.24 in
Shaft Length:0.59 in