 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16AF-10-15RI-B100K-0C)
Alpha (Taiwan) RV16AF-10-15RI-B100K-0C
PartNo:
RV16AF-10-15RI-B100K-0C
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 1208
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear B100K
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:125 mW (1/8 W)
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.24 in
Shaft Length:0.59 in