 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16AF-10-20R1-B1M)
Alpha (Taiwan) RV16AF-10-20R1-B1M
PartNo:
RV16AF-10-20R1-B1M
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 770
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear 1MEG Solder Lugs
RoHS:Details
Resistance:1 MOhms
Power Rating:125 mW (1/8 W)
Voltage Rating:200 V
Tolerance:0.3
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:20 mm (0.7874 in)