 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16AF-20-15K-A100K-3)
Alpha (Taiwan) RV16AF-20-15K-A100K-3
PartNo:
RV16AF-20-15K-A100K-3
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 2725
Request Qty:
Description: Potentiometers Audio Knurled 100K PC Mount
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:60 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:0.33 in