 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16BF-10-15R1-B10K)
Alpha (Taiwan) RV16BF-10-15R1-B10K
PartNo:
RV16BF-10-15R1-B10K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 927
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear W/SW 10K
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:200 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.33 in