 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV16CF-40-16 F1-B10K)
Alpha (Taiwan) RV16CF-40-16 F1-B10K
PartNo:
RV16CF-40-16 F1-B10K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 1090
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear 10K Right Angle PC Mount
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:200 mW
Voltage Rating:200 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:0.216 in
Shaft Length:16 mm