 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24A01F-10-15R1-B10K-3)
Alpha (Taiwan) RV24A01F-10-15R1-B10K-3
PartNo:
RV24A01F-10-15R1-B10K-3
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 690
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear W/SW 10K Solder Lugs
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Tolerance:0.2
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.59 in