 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24A01F-10-15R1-B50K-3)
Alpha (Taiwan) RV24A01F-10-15R1-B50K-3
PartNo:
RV24A01F-10-15R1-B50K-3
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 551
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear W/SW 50K Solder Lugs
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Lug
Mounting Style:
Taper:Linear
Number of Turns:
Shaft Type:
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.335 in