 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24A02F-10-15S1-B10K)
Alpha (Taiwan) RV24A02F-10-15S1-B10K
PartNo:
RV24A02F-10-15S1-B10K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 960
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear SPDT 10K Screwdrvr Solder Lug
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Tolerance:
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.591 in