 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24AF-10-15R1-A10K-3)
Alpha (Taiwan) RV24AF-10-15R1-A10K-3
PartNo:
RV24AF-10-15R1-A10K-3
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 1543
Request Qty:
Description: Potentiometers Audio 10K
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:250 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:
Shaft Length:0.335 in