 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24AF-10-20K-B10K)
Alpha (Taiwan) RV24AF-10-20K-B10K
PartNo:
RV24AF-10-20K-B10K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 1040
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear Knurled 10K
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Tolerance:
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:0.236 in
Shaft Length:0.531 in