 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24AF-10-40R1-B100K)
Alpha (Taiwan) RV24AF-10-40R1-B100K
PartNo:
RV24AF-10-40R1-B100K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 826
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear 100K
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:1.32 in