 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24AF-40-15R1-B100K-3)
Alpha (Taiwan) RV24AF-40-15R1-B100K-3
PartNo:
RV24AF-40-15R1-B100K-3
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 1159
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear 100K Vert Angle PC Mount
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Tolerance:
Termination Style:PCB Terminals
Mounting Style:PC Mount
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.335 in