 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV24BF-10-15R1-A100K)
Alpha (Taiwan) RV24BF-10-15R1-A100K
PartNo:
RV24BF-10-15R1-A100K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 1172
Request Qty:
Description: Potentiometers DUAL Audio 100K
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:250 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:0.25 in
Shaft Length:0.605 in