 All Product > Resistors > Variable Resistors > ETI Systems  (RV6NAYSD502A)
ETI Systems RV6NAYSD502A
PartNo:
RV6NAYSD502A
Manufacturers: ETI Systems
Qty: 30
Request Qty:
Description: Potentiometers 5K ohm 10% 12.95mm
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:350 V
Tolerance:0.1
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:0.125 in
Shaft Length:0.25 in