 All Product > Sensors > Current Sensors > ICE Components  (CT08-1200)
ICE Components CT08-1200
PartNo:
CT08-1200
Manufacturers: ICE Components
Qty: 2116
Request Qty:
Description: Current Transformers Current Sense Transformer
RoHS:Details
Mounting Style:Through Hole
Inductance:10 mH
Current Rating:50 A
Turns Ratio:0.875
Secondary Resistance:40 Ohms
Termination Style:Radial
Length:16.8 mm
Width:11.2 mm
Height:20.1 mm
Frequency:40 Hz to 200 kHz