Rubycon (2.5DMB10M10X35)
PartNo:
2.5DMB10M10X35
Manufacturers:
Rubycon
Qty:
931
Request Qty:
Description:
CAP SUPER 10F 2.5V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Bulk
Series:
DMB
Capacitance:
10F
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance):
200 mOhm
Lifetime @ Temp#:
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Can
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C