 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3TLV2200M12.5X13.5)
Rubycon 6.3TLV2200M12.5X13.5
PartNo:
6.3TLV2200M12.5X13.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 789
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1Non-Stock
Packaging:Bulk
Series:CGH
Capacitance:3600μF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):32.6 mOhm
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:10.3A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.625" (117.48mm)