 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200PK100MEFC12.5X25)
Rubycon 200PK100MEFC12.5X25
PartNo:
200PK100MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 788
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KYB
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.51A
Impedance:17 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)