 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TLV100M10X10.5)
Rubycon 35TLV100M10X10.5
PartNo:
35TLV100M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 787
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:AR
Capacitance:390μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.55A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)