 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (250PK2R2MEFC6.3X11)
Rubycon 250PK2R2MEFC6.3X11
PartNo:
250PK2R2MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 780
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2.2UF 250V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GN
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)