 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG150MEFC10X12.5)
Rubycon 50YXG150MEFC10X12.5
PartNo:
50YXG150MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 779
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:KL
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)