 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG560M12.5X25)
Rubycon 50YXG560M12.5X25
PartNo:
50YXG560M12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 770
Request Qty:
Description: CAP ALUM 560UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1Non-Stock
Packaging:Bulk
Series:TS-UQ
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):603 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.88A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)