 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK330M10X12.5)
Rubycon 35PK330M10X12.5
PartNo:
35PK330M10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 750
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PJ
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.41A
Impedance:56 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)