 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXJ220MCA8X11.5)
Rubycon 35YXJ220MCA8X11.5
PartNo:
35YXJ220MCA8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 748
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GR
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)