 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3YXG1500MEFC10X20)
Rubycon 6.3YXG1500MEFC10X20
PartNo:
6.3YXG1500MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 746
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PJ
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:925mA
Impedance:78 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)