 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXG1000MEFC12.5X20)
Rubycon 25YXG1000MEFC12.5X20
PartNo:
25YXG1000MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 738
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:380LQ
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):904 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.49A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)