 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100ZLJ270M12.5X30)
Rubycon 100ZLJ270M12.5X30
PartNo:
100ZLJ270M12.5X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 729
Request Qty:
Description: CAP ALUM 270UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LS
Capacitance:33000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:5.46A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)