 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100ZLJ470M16X31.5)
Rubycon 100ZLJ470M16X31.5
PartNo:
100ZLJ470M16X31.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 656
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:2,000
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:M
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:20mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)