 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16PX1000MEFC10X12.5)
Rubycon 16PX1000MEFC10X12.5
PartNo:
16PX1000MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 627
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:ESH
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:85mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)