 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLH1500MEFC12.5X16)
Rubycon 16ZLH1500MEFC12.5X16
PartNo:
16ZLH1500MEFC12.5X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 623
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:UB
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:58mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)