 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3TZV330M6.3X8)
Rubycon 6.3TZV330M6.3X8
PartNo:
6.3TZV330M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 619
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:615mA
Impedance:90 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)