 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLH1500MEFC12.5X20)
Rubycon 25ZLH1500MEFC12.5X20
PartNo:
25ZLH1500MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 616
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PJ
Capacitance:180μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:520mA
Impedance:160 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)