 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450LLE10MEFC12.5X20)
Rubycon 450LLE10MEFC12.5X20
PartNo:
450LLE10MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 601
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:FM
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.5A
Impedance:22 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)