 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLS2200MEFC12.5X30)
Rubycon 25ZLS2200MEFC12.5X30
PartNo:
25ZLS2200MEFC12.5X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 25V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:AFK
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.2 Ohm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:90mA
Impedance:1.2 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)