 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLS1500MEFC12.5X30)
Rubycon 35ZLS1500MEFC12.5X30
PartNo:
35ZLS1500MEFC12.5X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 35V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:39μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:156mA
Impedance:460 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)