 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLS2700MEFC12.5X35)
Rubycon 25ZLS2700MEFC12.5X35
PartNo:
25ZLS2700MEFC12.5X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2700UF 25V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PK
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:23mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)