 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63ZLJ560M12.5X30)
Rubycon 63ZLJ560M12.5X30
PartNo:
63ZLJ560M12.5X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 560UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:ESW
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:215mA
Impedance:370 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)