 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLS5600MEFC12.5X35)
Rubycon 10ZLS5600MEFC12.5X35
PartNo:
10ZLS5600MEFC12.5X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 594
Request Qty:
Description: CAP ALUM 5600UF 10V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:502.5mA
Impedance:180 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)