 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450TXW47MKC12.5X40)
Rubycon 450TXW47MKC12.5X40
PartNo:
450TXW47MKC12.5X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 461
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1,000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:SGV
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:71mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)