 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10TLV4700M18X16.5)
Rubycon 10TLV4700M18X16.5
PartNo:
10TLV4700M18X16.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 250
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4700UF 10V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SLP
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):4.879 Ohm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:530mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)