 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100SGV220M18X16.5)
Rubycon 100SGV220M18X16.5
PartNo:
100SGV220M18X16.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 250
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 100V 20% SMD
Packaging:Bulk
Series:U36D
Capacitance:47000μF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):9.5 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:18.1A
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):3.125" (79.38mm)