 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXF2200MEFC18X35.5)
Rubycon 50YXF2200MEFC18X35.5
PartNo:
50YXF2200MEFC18X35.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 195
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:VY
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)