Hirose Connector DF40C-70DP-0.4V(51)
PartNo:
DF40C-70DP-0.4V(51)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 10041
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 0.4MM 70P HDR SMT GOLD
RoHS:Details
Series:DF40
Product Type:Headers
Pitch:0.4 mm
Stack Height:1.5 mm
Mounting Angle:
Number of Positions:70
Number of Rows:2
Housing Material:
Contact Material:Phosphor Copper
Contact Plating:
Voltage Rating:
Current Rating:300 mA