Hirose Connector DF12-40DS-0.5V(86)
PartNo:
DF12-40DS-0.5V(86)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 9270
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 40P V SMT DR RECPT 3.5-5MM STACK HT GLD
RoHS:Details
Series:DF12
Product Type:Receptacles
Pitch:0.5 mm
Stack Height:3.5 mm to 5 mm
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Housing Material:Polyamide (PA)
Contact Material:Phosphor Copper
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:50 V
Current Rating:300 mA