Hirose Connector FX8-100S-SV(22)
PartNo:
FX8-100S-SV(22)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 8271
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors RCP 100 POS 0.6mm Solder ST SMD T/R
RoHS:Details
Series:FX8
Product Type:Receptacles
Pitch:0.6 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:100
Number of Rows:2
Housing Material:
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:100 VAC
Current Rating:0.4 A