Hirose Connector DF40C-60DP-0.4V(51)
PartNo:
DF40C-60DP-0.4V(51)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 7879
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 60P SMT HEADER NO FITTING, NO BOSS
RoHS:Details
Series:DF40
Product Type:Headers
Pitch:0.4 mm
Stack Height:3.5 mm
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:60
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA